سنگ انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری

سنگ: انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ، پلاسکو&quot، خشت کج &quot

30 دی 1395، می‌توانست یک آخر هفته آرام مانند روزهای قبلش جهت پلاسکو باشد،اما آتش گرفت و بعد از سه ساعت و نیم سوختن، فرو ریخت و جان 22 نفر از جمله 16آتش نشان را

، پلاسکو&quot، خشت کج &quot

خشت کج "پلاسکو"

عبارات مهم : ایران

30 دی 1395، می توانست یک آخر هفته آرام مانند روزهای قبلش جهت پلاسکو باشد،اما آتش گرفت و بعد از سه ساعت و نیم سوختن، فرو ریخت و جان 22 نفر از جمله 16آتش نشان را گرفت. چندین نفر جان دادند و 560 واحد تجاری از بین رفت و حالا حدود 17ماه از آن روزها می گذرد و وعده و وعیدها رنگ باخته است.

به گزارش ایسنا؛ساختمان پلاسکو که روزگاری نه چندان دور به عنوان نخستین آسمان خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه نام گرفته بود حالا تنها در خاطره مردم جا دارد، پلاسکو فرو ریخت و با فروریختنش، آرزوهای مالکان و کارگران 560 واحد تجاری زیر آوار آن دفن شد!

در همان روزهایی که همه به دنبال آواربرداری و پیدا کردن اجساد جان باختگان پلاسکو بودند مدیر بنیاد مستضعفان اعلام کرد که دو ساله ساختمانی تازه بروی زمین پلاسکو می سازد ولی در این مدت چالش های زیادی جهت مسئولان و کسبه آسیب دیده پلاسکو به وجود آمد که عملیات ساخت مجدد پلاسکوی تازه را به تعویق انداخت و در بحبوحه سختى ها و آسانى ها های ساختن یا نساختن پلاسکو، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مقیمی استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرده که عید فطر یعنی 25 خرداد ماه کلنگ احداث ساختمان تازه پلاسکو به زمین می خورد. خبری کوتاه ولی شوکه کننده.

، پلاسکو&quot، خشت کج &quot

اولین تصویر العمل به این خبر را افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای اسلامی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان داد و به ایسنا گفت: بر اساس قانون هر کسی که می خواهد عملیات ساختمانی انجام دهد، می بایست قبل از هر گونه عملیات مجوزهای مورد نیاز را از شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بگیرد؛ ولی به صورت شفاهی از سرپرست سابق معاونت شهرسازی در مورد مجوز ساخت پلاسکو پرسش پرسیدم و وی عنوان کرده است که هیچ مجوزی جهت ساخت پلاسکو و یا حتی گودبرداری آن صادر نشده است.

وی با بیان این که هر نوع کلنگ زنی اگر به مفهوم شروع عملیات اجرایی باشد، قطعا باید مجوز شهرداری را داشته باشد، ادامه داد: ولی اگر کلنگ زنی نمایشی باشد می توانند این اقدام را انجام دهند و می توانند فیلمبرداری و عکاسی کنند، ولی عملیات اجرایی را نمی توانند بدون مجوز شهرداری شروع کنند.

30 دی 1395، می‌توانست یک آخر هفته آرام مانند روزهای قبلش جهت پلاسکو باشد،اما آتش گرفت و بعد از سه ساعت و نیم سوختن، فرو ریخت و جان 22 نفر از جمله 16آتش نشان را

به گزارش ایسنا، با اینکه مسئولان شهرداری هشدارهایی در مورد غیرقانونی بودن کلنگ زنی ساختمان تازه پلاسکو بیان کردند ولی صبح روز عید فطر کلنگ ساختمان تازه پلاسکو با حضور سعیدی کیا مدیر بنیاد مستضعفان بر زمین زده شد!

بااین حال محمد سعیدی کیا، رییس بنیاد مستضعفان راجع به مجوز داشتن یا نداشتن عملیات ساخت و کلنگ زنی پلاسکوی تازه این گونه به ایسنا توضیح داد که بر اساس جلسه ای که با استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، تصویب کردیم که ساختمان پلاسکو با شرایط تازه و در ۱۵ طبقه ساخته شود که به زودی این مصوبه ابلاغ خواهد شد؛ بنابراین ساخت پلاسکوی تازه با شرایط کنونی تخلف محسوب نمی شود.

اما با این حال تورج فرهادی قائم مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با ایسنا، در مورد اوضاع ساختمان تازه پلاسکو و در مورد چرایی این کلنگ زنی بدون اخذ مجوز با بیان اینکه این عنوان به صورت خاص به وسیله استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال پیگیری هست، گفت: چندین جلسه به صورت خاص با حضور شهرداری منطقه 12، نمایندگان اصناف، میراث فرهنگی و شرکت های دخیل در دفتر استاندار برگزار شد و مباحث متعددی مطرح شده است است.

، پلاسکو&quot، خشت کج &quot

وی با بیان اینکه یکی از مسائلی که در این جلسات با جدیت مورد بحث قرار گرفت، مباحث میراث فرهنگی است ادامه داد: نزدیکی بنای پلاسکو به مدرسه ژاندارک جز دغدغه های شرکت میراث فرهنگی است و همچنین مغازه های شمالی برج خراب نشده و این در حالی است که کسبه قسمت تخریب شده است برج پلاسکو و قسمت شمالی نظرات و درخواست های خاص و متفاوت خود را دارند ولی به صورت مشخص از ابتدا بنیاد مستضعفان پیشنهادی داشته است که براساس آن پارکینگ اکبر و برج شمالی را مجموعا باهم خراب کند و یکجا به صورت پروانه تجمیعی، یک پروژه با شکل و شمایل خاص اجرا کنند که در این راستا یک هیات داوری هم تشکیل شد و نقشه پیشنهادی هم که مورد نظر هیات داوری بود در بررسی های اولیه تایید شد و دستور نقشه جهت تجمیع دو پلاک صادر شد.

فرهادی اظهارکرد: اخیرا به علت اینکه شرکت میراث فرهنگی ایراداتی مبنی بر اشرافیت ساختمان در حریم مدرسه ژاندارک را مطرح کرده هست، بنیاد مستضعفان به این نتیجه رسیده است که همان برج قبلی(15طبقه) با الحاق پارکینگ اکبر و با حفظ ساختمان شمالی، ساخته شود؛ ولی هنوز هم روی این مسئله به قطعیت نرسیدند و عنوان بلاتکلیف است و این یک پیشنهاد است آیا که نه دستور نقشه و نه جوازی صادر شده است است.

30 دی 1395، می‌توانست یک آخر هفته آرام مانند روزهای قبلش جهت پلاسکو باشد،اما آتش گرفت و بعد از سه ساعت و نیم سوختن، فرو ریخت و جان 22 نفر از جمله 16آتش نشان را

وی افزود: ذی نفعان حق دارند ولی همه در حد پیشنهاد باقی مانده و با وجود اینکه کلنگ ساختمان تازه پلاسکو زده شده است است ؛ ولی هنوز مجوزی جهت ساخت صادر نشده است.

همچنین علی اعطا عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در تصویر العمل به این اتفاق به در حاشیه جلسه روز گذشته شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ایسنا گفت: نگرانی ما از این است که اگر بدون مجوز ساخت این ساختمان جلو رود از آنجایی که اختلافات همچنان باقی مانده موجبات بروز مشکلاتی شود و مسئله لاینحل باقی بماند و گرنه ما هم علاقمندیم که این ساختمان سریعتر ساخته شود.

، پلاسکو&quot، خشت کج &quot

وی با بیان اینکه این اختلاف نظرها در مورد نحوه ساخت پلاسکو اعم از طبقات، تراکم و… در میان ذی نفعان وجود دارد، ادامه داد: راه قانونی این است که کمیسیون ماده 5مصوبه ای در مورد ساخت پلاسکو بدهد و تصمیم گیری کنند که در این زمین با چه تراکم،چه تعداد طبقه و با چه سطح اشغالی ساختمان ساخته شود.

سخنگوی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه ورود استاندار در این موضوع، از یک منظر کمک کننده است چراکه جمع کننده اختلافات هستند، اظهار کرد: اگر ذی نفعان در حالت عادی به جمع بندی نمی رسند حالا با ورود استاندار که نماینده عالی دولت در استان است این عنوان تسریع می شود و این ورود خوب است ولی نافی این نیست که سیر قانون طی نشود و باید جهت ساخت پلاسکوی تازه از کمیسیون ماده 5 مصوبه داده شود.

اعطا تصریح کرد: نگرانی ما این است که این عنوان به مسئله لاینحل بدل نشود چراکه اگر همین طور پیش برود مسئله ساز می شود و فرض کنید گوبرداری هم شد ولی حالا چه میخواهند بسازند؟ پرسشها آن موقع خود را نشان می دهد و همین الان هم هیچ نقشه مصوبی ندارد و این در حالی است که جهت هر گودبرداری نقشه می خواهند تا بدانند براساس چه سطح اشغال،تعداد طبقات و… باید گود برداشته شود، حال آنکه هنگامی که ساختمان تازه نقشه ندارد کلنگ چه گودی زده شده است است؟

وی افزود: ورود استانداری قطعا موجب ایجاد وفاق می شود.

به گزارش ایسنا، همانگونه که بارها احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز اعلام کرده، پلاسکو نماد ساختمانی خراب نیست، بلکه نماد ساختاری خراب است و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشود، احتمال تکرار شدن این اتفاق وجود دارد.

و حالا نباید شتاب زده ساختمانی ساخت که خود می تواند آبستن حوادث دیگری باشد و خدایی ناکرده چند سال دیگر شاهد اتفاق ای دیگر در پلاسکوی تازه به مانند پلاسکوی قدیم باشیم.

واژه های کلیدی: ایران | پلاسکو | ساختمان | شهرداری | ساختمان پلاسکو | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs